Terapie pro každého

Co se přihodí

Jsou tací, kteří se se svou oční vadou narodili. Jiní o zrak přišli v důsledku nemoci nebo úrazu. Ani jedno není lepší nebo horší, ani jedno není těžší nebo snazší. Jsou to zkrátka různé životní situace. Často náročné překážky, které je třeba překonat. Zejména v okamžiku, kdy o zrak přicházíte nebo jste přišli, docela se vám mění svět doslova před očima. Bez očí se dá žít. Ale je to velká věc, která nemusí být snadná. Pokud jste někdy měli třeba jen na pár dní nějaký úraz a neviděli třeba jen na jedno oko, možná tušíte. Ale když nevidíte, svět je prostě jiný a nejde ho popsat tak docela těm, kteří to neznají, jakkoliv se tomu dá přiblížit. Díky tomu, že sám mám těžkou zrakovou vadu a o zrak jsem přišel v dospělosti, dovedu snáz pochopit ty, kterých se to týká. Také se nemusíte stydět otevřít témata, která by vám u někoho vidícího mohla být žinantní. A samozřejmě v rámci poradenství dovedu pomoct a odkázat na příslušné organizace, které vám zajistí lepší život po té praktické stránce.

Jak pracovat s takovým handicapem

Odpověď musí znít, že individuálně. Každý z nás je v jiné životní situaci. Někdo přichází o zrak postupně, jiný úrazem. Někdo se tak narodil. Každý má jiné zázemí, věk , rodinu a spoustu dalších věcí. Někdo je z města, jiný z vesnice. Ten rád kreslí, jiný hraje na piáno. Překážky a změny jsou prostě tak rozmanité jako lidi. Proto je důležité o tom mluvit, pracovat na sobě a snažit se přijít na to, jakým způsobem svůj život uchopit tak, abyste ho mohli žít naplno. Nebudu lhát, není to vždy růžové. Ale někdy jsou i lidé, kterým taková změna paradoxně v něčem pomůže. Takový těžký úděl nás donutí se zastavit. Zamyslet se nad tím, co vlastně od života chceme a co je opravdu to důležité. Nebo naopak zjistit, že některé věci zas tak podstatné nejsou. Ale i tenhle proces chce čas a často i podporu a někoho, kdo mu bude třeba i jen naslouchat. V takovém případě patřím k těm, kteří na to mají dovednosti i zkušenosti.

Moje tvorba o životě se zrakovou vadou

Jak už jsem psal - sám jsem prakticky nevidomý a s tímhle handicapem se vypořádávám dnes a denně. Někdy si ani nevzpomenu, jindy je to velká překážka. Tak jako tak po víc jak deseti letech jsem na něj zvyklý a snažím se tenhle svět přiblížit každému, zejména lidem, kteří vidí a neumějí si to tak docela představit. Proto se neváhejte podívat na můj YouTube kanál Matesův pohled, kde život se zrakovou vadou přibližuji, případně si poslechněte podcast Rande naslepo, kde probíráme různé aspekty života jak prakticky nevydomého, tak slabozrakého člověka.