Péče o právníky

Díky tomu, že mám nejen zkušenosti v psychoterapii a práci s rozvojem lidské osobnosti, ale jsem také samostatný advokát pracující v právu, mám jedinečnou příležitost skloubit tyto dva obory dohromady a nabídnout vám službu, která je ve své podstatě velmi unikátní a na současném trhu absolutně chybí. Právo jako takové je náročným zaměstnáním, ať již děláte jako právník v jakékoliv jeho sféře. Denně se setkáváte s lidskými osudy, komunikujete nejen s kolegy a klienty, ale i s dalšími účastníky různých řízení, osobami z různých společenských poměrů i různých profesí, a u toho všeho si musíte zachovat nadhled a profesionalitu. A samozřejmě právnici jsou v první řadě lidé. Každý má navíc osobní život, který může být ideální, ale také trpět mnohými problémy, které často jeho práci ovlivňují, anebo jsou naopak jejím důsledkem. A i když vše funguje jak má, jen málo právníků se zabývá svými mimoprávními dovednostmi a schopnostmi - jak se dnes s oblibou říká „měkkými dovednostmi“. A přitom právě tam jde získat třeba i konkurenční výhodu.

Není snadné být každý den ve styku s lidmi v problémech. Ať už to jsou dluhy, problémy v podnikání, zaměstnání, rodinné potíže, spory o děti nebo trestná činnost, všichni takové věci silně prožívají. Tím spíš, pokud běžně nepřicházejí do styku s právním prostředím. Právníci by pak měli být těmi profíky, kteří se v paragrafech vyznají a dovedou s odbornou péčí zvládnout svou práci. Jenže doba je stále rychlejší, trh stále náročnější, konkurence větší a tlak na právníky roste. Před sto lety vše plynulo pomalu, pošta chodila pozdě a každý si rozmyslel, jestli bude na stroji sepisovat to či ono podání. Zákony se neměnily tak rychle a dalo se celkem dobře představit, že studovaná osoba si dovede ve svém oboru poradit. Jenže dnes po vás chce každý víc a víc. Na internetu létají informace i dezinformace v ohromném nnožství. Vše se urychluje a je pod neustálou kontrolou. Zkrátka a jednoduše, právní profese nepatří k těm nejméně náročným na psychiku.

Nejeden soudce si musel vzít pár měsíců neplacené volno po těžké kauze. Spousta advokátů těžce nese, když musejí pro klienty dělat práci, se kterou vnitřně nesouhlasí. Notáři se často setkávají s lidmi, kterým umřela blízká osoba. Je toho zkrátka dost a dodnes hodně lidí ignorovalo, že právník coby člověk tohle nemusí zvládat. Nedobrým řešením takových problémů pak bývá alkoholismus, závislost na návykových látkách, duševní zhroucení nebo naopak úplné vyhoření. A když jde úplně do tuhého, může pracovní život úplně rozvrátit váš soukromý, protože pak už se problémy valí jeden za druhým jako kostky domina. Pokud tomu chcete předejít nebo máte pocit, že se vás to dokonce začíná týkat, pak je rozhodně dobré tohle nějak řešit. A jako psychoterapeut a právník v jedné osobě nabízím jedinečnou kombinaci znalostí a dovedností právě k řešení takových problémů.

Velmi zajímavou možností je také selfmanagement pro právní profese. Jedná se o způsob, jak na sobě pracovat, problémům předcházet a zlepšovat svoje dovednosti i jinde než jen ve znalosti aktuální judikatury a novel zákonů. Většina právníků nepracuje úplně o samotě. Máte kolegy, koncipienty, asistenty, podřízené a nadřízené a spoustu dalších lidí kolem sebe. Sám jsem byl svědkem advokátní kanceláře, která právně poskytovala velmi kvalitní služby, ale práce tam byla nepříjemná a náročná proto, že jednotliví členové a zejména její vedení ignorovali naprosto lidskou stránku věci. Každý tým je složený z lidí. A to i tým právníků. Snaha se tvářit, že vás lidé zajímají, dělat nefungující team buildingy nebo předstírat empatii většinou příliš nepomůže v jeho utmelení a fungování. Je dobré o tomhle přemýšlet hloub a vážněji.

A pokud i tak pracujete sami, pak stejně pracujete s lidmi. Ať už jsou vaši klienti nebo účastníci řízení, která se vás týkají. Pokud jim nabídnete osobní, empatický a příjemný přístup, pak se k vám rádi vrátí. A když vám nejde o to, alespoň jim můžete usnadnit průchod něčím, co většinou v jejich životě není snadné. Na druhou stranu právě práce na sobě umožní udržet si nad věcí jistý nadhled. Brát si totiž každého účastníka osobně je akorát tak nejlepší cesta k vyhoření. Jak to tedy zařídit, abyste dělali svou práci profesionálně, lidsky, ale zároveň se z toho nezcvokli? Jednoduché to není. A bohužel neexistuje jeden univerzální návod. Můžeme ale společně přijít na to, jak to může fungovat právě vám ve vaší konkrétní situaci.

Už jsem to tu zmiňoval, ale je dobré to mít na paměti. I etické kodexy jednotlivých profesí v posledních letech přeci jen malinko ustupují tomuhle poznatku. Ani soudce, advokát, státní zástupce nebo notář nejsou nadlidi. Máme soukromý život, koníčky, přátele, rodinu a všechno ostatní jako každý jiný. Je smutné, když nám práce do téhle sféry zasahuje - a nemusí to zdaleka být jen časově. Výhružky klientů, setkávání s protistranou náhodou na ulici a další nenadáleé situace jako by se nám pořád snažily omlátit o hlavu, že jsme přeci příslušníci nějakého nadstavu, který musí být neustále ve střehu. Přestože ctím profesionalitu a profesní úroveň, nemůžeme odhlédnout od základního faktu, že jsme pořád jen lidi. Je důležité, aby si každý jednotlivec v právní profesi ujasnil, kam až sahá jeho role právníka, a kde už je navíc. Vyvážení práce a soukromí je nejen otázkou časovou, ale taky otázkou přístupu a vnitřního nastavení. Selfmanagement a celý projekt péče o právníky může každému velmi pomoct v tom, jak zajistit, aby nám práce právníka nezasahovala do soukromí víc, než je to nezbytně nutné. Ale také opačně, aby osobní problémy v životě neměly negativní dopad na to, jak pracujeme a jak kvalitní služby ostatním poskytujeme.

Pojďme si stručně shrnout, s čím můžu coby kolega a terapeut pomoci každému, kdo se mezi paragrafy tak trochu ztrácí nebo chce na sobě prostě jen pracovat:

- problémy s vyhořením nebo obavy z vyhoření

- vyvážení práce a soukromí

- komunikace s kolegy a fungování v týmu

- vztahy s účastníky řízení a klienty

- osobní problémy v soukromém životě i jejich přesah do práce

- problémy s vnitřním zpracováním náročných kauz

- vylepšení práce s klienty a jejich udržení

- práce na měkkých dovednostech

V případě, že chcete na sobě pracovat a zlepšit způsob, jakým prožíváte svou práci, nebo vyřešit nějaké osobní či pracovní potíže, neváhejte mě kontaktovat a společně se podíváme na to, jakým způsobem vaši situaci rozvíjet tak, abyste byli spokojenější.

Pokud vás moje práce v selfmanagementu pro právní profese zaujala, určitě se zaměřte také na můj podcast Paragraf, kde se zabývám právě otázkami toho, jaké to je zvládat neprávní situace a dovednosti v právních profesích.